Badają kolonię nocka orzęsionego
Opracowania dokumentacji w tej sprawie podjął się jeden z najlepszych w Europie specjalistów w zakresie chiropterologii, pracownik Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, dr Tomasz Postawa. - Nocek orzęsiony to gatunek zakwalifikowany jako silnie zagrożony w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt” z 2001 roku. Uważany jest za jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. Na terenie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej w okresie zimowania w jaskiniach jego liczebność szacowana jest zaledwie na około sto osobników – wyjaśnia naukowiec. - Na wieży sławkowskiego kościoła może ich być aż pięciokrotnie więcej, niż na terenach całej Jury. To gatunek efemeryczny, płochliwy i wrażliwy. Z przeprowadzonych dziś oględzin wynika, że kolonia znajdowałaby się bezpośrednio pod planowanymi antenami, czyli byłaby narażona na oddziaływanie silnego pola elektromagnetycznego. Większość badań naukowych wskazuje, że takie promieniowanie nie pozostaje bez wpływu na rozwój zarodków zwierząt - podkreśla dr Tomasz Postawa.
Jak podkreśla naukowiec, sytuacja w tym przypadku jest wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Teren ten nie jest bowiem enklawą. Poprzez doliny rzeczne ma bezpośrednie połączenie z miejscami zimowania i godów nietoperzy w jurajskich jaskiniach. - Musimy więc spojrzeć na to w sposób kompleksowy. Tak naprawdę nie mówimy tylko o ochronie kolonii na wieży parafialnego kościoła, ale o terenach w promieniu aż dwudziestu kilometrów, rozciągających się na jurajską część obszarów Natura 2000 – wyjaśnia dr Tomasz Postawa.
Ekspertyza chiropterologiczna służyć będzie również określeniu aktualnego stanu siedliska nietoperza i wielkości populacji. - Od czasu opisania kolonii rozrodczej na wieży sławkowskiego kościoła minęło już dziesięć lat. Dzięki przeprowadzonym badaniom będzie można określić perspektywy zachowania gatunku na opisywanym stanowisku, jak i ewentualnych późniejszych działań związanych z jego ochroną – informuje Maksym Pięta z urzędu miasta w Sławkowie.
foto: Krzysztof Kozieł
Zobacz również